ProPublica tarafından servis edilen bir haber, Facebook çalışanlarının WhatsApp’taki mesajlara ulaşabildiğini gösterdi. Şirket, yalnızca mesajların kontrolü için bile bin kişi çalıştırıyor. Üstelik yapay zeka da bu çalışanlara yardım ediyor.

Sosyal medya devi Facebook’un WhatsApp’taki mesajları okuyabildiğiaçığa çıktı. Kar amacı gütmeyen ProPublica isimli bir kuruluşun yaptığı araştırma, Facebook’un WhatsApp’taki mesajları okumak için 1.000 adet çalışanın olduğunu ortaya koyuyor. İddialar çarpıcı olsa da bu konuda hali hazırda ciddi şüphelerin zaten bulunduğunu belirtelim.

WhatsApp’ın en dikkat çeken özelliklerinden bir tanesinin uçtan uca şifreleme olduğunu herkes bilir. Anlık mesajlaşma uygulamasının iddiasına göre yapılan şifreleme, mesajlaşmasının sadece iki kullanıcı arasında olmasını sağlıyor. ProPublica’nın yaptığı son araştırma, Facebook’un bu konuda yeterince dürüst olmadığını açığa çıkarmış oldu.

ProPublica tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi; “WhatsApp’ta sohbet başlarken kullanıcının cihaz ekranına bir bildirim geliyor. Bu sohbetin dışında hiç kimse ve WhatsApp bile mesajlarınızı okuyamaz ve dinleyemez.” İfadeleri doğru değil. WhatsApp’ın Austin, Dublin, Singapur ve Teksas’ta milyonlarca kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği araştıran 1000’den fazla sözleşmeli çalışanı var.

WhatsApp, 2021 yılının başında da kullanım koşulları ve gizlilik politikasını güncelleyeceğini duyurulmuş, bu bağlamda WhatsApp’taki verilerin Facebook ve onun türevleri ile paylaşılacağı belirtilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir