Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan bir Cumhurbaşkanı Kararı ile sıfır araçların ÖTV oranı ile matrah aralığı yeniden dengelendi. Matrahları yükselten ancak ÖTV oranlarını değiştirmeyen kararın, otomobil fiyatlarını yüzde 16,6’ya kadar düşürmesi bekleniyor.

 

Türkiye zaman zaman otomobil fiyatlarındaki ÖTV oranlarını tartışmaya açıyor. Çogu kişi sıfır araç almanın herkes için bir hak olduğunu ve bu yüzden de ÖTV’nin kaldırılması ya da düzenlenmesi gerektiğini savunuyor. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan bir Cumhurbaşkanı Kararı, milyonlarca vatandaşın beklediği o müjdeyi nihayete erdirdi. Ancak bu müjde, istenildiği kadar etkili olmayabilir.

Cumhurbaşkanı Kararı ile ÖTV oranlarında matrah değişikliği yapıldı. Bu değişiklik, motor silindir hacmi aralıkları ile özel tüketim vergisi matrahlarını yeniden oranladı. Buna göre 1600 cm3 silindir hacmine kadar olup, yüzde 45 ÖTV’ye dahil edilen araçların matrahları, 85 bin TL’den 92 bin TL’ye kadar yükseltildi. Bu değişiklikle birlikte 85-130 bin TL aralığında matraha sahip olup %50 ÖTV uygulanan araçların yeni matrah aralığı ise 92-150 bin TL aralığına yükseldi.

Araç Fiyatları İstenen Kadar Olmasa da Düşecek

Motor silindir hacmi 1601 cm3 ila 2000 cm3 aralığında olup, 85-135 bin TL aralığında sınıflandırılan araçlar için matrah durumu, 114-170 bin TL aralığına yükseltildi. Ancak bu araçlar için ÖTV oranları değiştirilmedi. Yani
%45, %50 ve %85 olarak belirlenen oranlar, aynı şekilde kalmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir